Polskie Towarzystwo Mięśni, Ścięgien i Więzadeł we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej organizują:

 

IV Międzynarodowy Kongres Naukowy:

STAY IN THE GAME - praktyczne zastosowania medycyny w sporcie

Wydarzenie odbędzie się w dniach: 12-14 grudnia 2024 roku w Centrum Konferencyjnym Fabryka Wełny w Pabianicach.

 

Zapraszamy do rejestracji: https://kongres.ptmsiw.pl/

 

Kongres to 3 dni ciekawych wykładów i warsztatów opartych na najnowszych doniesieniach naukowych i doświadczeniach klinicznych specjalistów z kraju i zagranicy.

 GŁÓWNA TEMATYKA SESJI NAUKOWYCH I WARSZTATÓW

  • Temat przewodni: Wszystko o urazach mięśniowych
  • Mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy
  • Medycyna regeneracyjna
  • Urazy i ból w różnych dyscyplinach sportowych
  • Znaczenie terapii manualnej w medycynie sportowej
  • Fizykoterapia w sporcie
  • Zespół REDS w sporcie
  • Żywienie i suplementacja w sporcie
  • Wysiłek fizyczny
  • Komunikacja, psychologia i psychiatria w sporcie  KOMITET NAUKOWY KONGRESU:
  • dr Marek Krochmalski - Przewodniczący Komitetu Naukowego, Prezes Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł (PTMŚiW), Ortopeda traumatolog, Współwłaściciel Medical Magnus Clinic

 

  • Nicola Maffulli - Honorowy Przewodniczący Komitetu Naukowego, Prezes Italian Society of Muscles, Ligaments and Tendons (I.S.Mu.L.T.), Chirurg ortopeda, Profesor chirurgii Uniwersytetu w Salerno, Profesor honorowy Wydziału Medycyny Sportu i Chirurgii, Queen Mary University of London

 

  • dr n. med. Marek Kiljański - Przewodniczący Komitetu Naukowego, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii, Wojewódzki konsultant ds. fizjoterapii, Specjalista fizjoterapii w Medical Magnus Clinic

 

  • dr hab. Paweł Cięszczyk - Przewodniczący Komitetu Naukowego, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

 

  • zw. dr hab. n. med. Jarosław Fabiś - Przewodniczący Komitetu Naukowego, Klinika Artroskopii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Traumatologii Sportowej, Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

 

  • dr hab. n. o zdr. Piotr Gawda - Przewodniczący Komitetu Naukowego, Prezes Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, Kierownik Zakładu Medycyny Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

 

  • dr hab. n. med. Dariusz Witoński - Przewodniczący Komitetu Naukowego Katedra Fizjoterapii Klinicznej w Instytucie Nauki o Zdrowiu Społecznej Akademii Nauk w Łodzi

 

 

Do udziału w Kongresie zapraszamy lekarzy, fizjoterapeutów, studentów i trenerów oraz inne osoby zainteresowane w/w tematyką. W trakcie Sympozjum przewidujemy zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną w postaci warsztatów.

 

W ramach wydarzenie odbędzie się kolacja koleżeńska  oraz uroczysta staropolska wigilia

z prezentami. Zachęcamy do uczestnictwa.

 

Więcej informacji znajdą Państwo:

 

Na stronie internetowej: https://kongres.ptmsiw.pl/

Na Facebook PTMŚiW: https://www.facebook.com/ptmsiw/

 

Samodzielne zapisy elektroniczne  do  Przychodni COMS.

Jeśli posiadają Państwo skierowanie do Poradni Medycyny Sportowej zachęcamy do  samodzielnego zapisywania się na wizytę.

Zapisy są na stronie  www.coms.pl 

https://www.coms.pl/oferta/zapisy-elektroniczne-nfz.html

Zespół COMS

 

Szanowni Państwo,

We wtorek  ( Wigilia) 24 grudnia  2024 r. wszystkie nasze placówki COMS ( Warszawa i Gdynia) pozostaną nieczynne.

Zespół COMS


Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej (PTMS) opublikowały wspólne rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej w ciąży i w czasie po porodzie. Jednym ze współautorów stanowiska jest dr n. med. Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej. Pełny tekst rekomendacji ukazał się na łamach czasopisma Ginekologia i Perinatologia Praktyczna.

Miło nam poinformować, że publikacja naukowa opisująca wyniki projektu dot. szczepień sportowców przeciwko COVID-19, który był realizowany w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej, we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej, otrzymała wyróżnienie dla najlepszej pracy opublikowanej w czasopiśmie Journal of Science and Medicine in Sport w roku 2022.

Pomimo w większości łagodnego przebiegu COVID-19 u sportowców mieliśmy do czynienia z niespotykanym wcześniej zjawiskiem w postaci utraty znacznej liczby dni treningowych. Przeprowadzone porównanie pomiędzy innymi zakażeniami dróg oddechowych a zakażeniem SARS-CoV-2 wykazało, że w przebiegu COVID-19 sportowcy tracą znacznie więcej dni treningowych (średnio 8) pomimo tego, że w układzie sercowo-czynionym i oddechowym nie znajdujemy patologii. Oceniono i porównano również utratę dni treningowych z powodu szczepienia przeciwko COVID-19, która wyniosła średnio 2 dni. Wnioski z tej pracy zdecydowanie pokazały wysoki „koszt sportowy” przechorowania COVID-19 i niski szczepienia (więcej w Journal of Science and Medicine in Sport).

We Wrocławiu odbył się XII Kongres Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Medycyny Sportowej. Wzięło w nim udział kilkuset uczestników z ponad 30 krajów świata. Wśród zaproszonych wykładowców i moderatorów sesji nie zabrakło przedstawicieli Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

 

Uprzejmie informujemy, że w październiku i listopadzie 2023 roku Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej w Warszawie organizuje kursy przeznaczone dla lekarzy specjalizujących się wg modułowych programów specjalizacji w zakresie medycyny sportowej. W dniach 2-6 października odbędzie się kurs specjalizacyjny wprowadzający - ABC medycyny sportowej, a w dniach 13-15 listopada kurs specjalizacyjny Doping w sporcie.

Szczegóły i zgłoszenia na stronie CMKP.

Na początku lipca pracownicy Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej uczestniczyli w dwóch kongresach naukowych.
W Paryżu odbył się 28. doroczny Międzynarodowy Kongres Nauk o Sporcie, organizowany przez European College of Sport Science. Kilka tysięcy uczestników miało okazję wybrać interesujące dla siebie tematy z ponad 2000 prezentacji naukowych. Wśród nich byli m.in. dr Jarosław Krzywański i dr Andrzej Pokrywka.
Z kolei w Rzymie odbyło się 15. Śródziemnomorskie Forum Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacyjnej, podczas którego dr Anna Pacholec i dr Marek Krochmalski zaprezentowali wyniki swoich badań dotyczących sportowców będących pod opieką medyczną COMS.

W dniach od 21 czerwca do 2 lipca 2023 roku miała miejsce największa impreza sportowa w historii naszego kraju - 3. edycja igrzysk europejskich. W imprezie wzięło udział 48 reprezentacji narodowych oraz reprezentacja uchodźców. Ponad 7000 sportowców rywalizowało w 29 konkurencjach sportowych, w 13 miastach południowej Polski. Trzon Misji Medycznej stanowili pracownicy Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Misja Medyczna IE Kraków-Małopolska 2023:
dr Hubert Krysztofiak
 – szef misji medycznej – dyrektor COMS, lekarz COMS
dr Aleksandra Piechuta – członek misji medycznej – lekarz COMS
dr Karolina Stępień – członek misji medycznej – lekarz COMS
dr Krzesimir Sieczych – członek misji medycznej – lekarz COMS
dr Adrian Rejniak – członek misji medycznej
dr Jakub Grzybek – członek misji medycznej
Piotr Maliszewski – członek misji medycznej – fizjoterapeuta COMS
Marek Jasiński – członek misji medycznej
Damian Kołodziej – członek misji medycznej

W dniach 15-17 grudnia 2022 roku, w Łodzi, odbył się III Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Mięśni Ścięgien i Więzadeł - STAY IN THE GAME - praktyczne zastosowania medycyny w sporcie.
Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać ponad 100 prelekcji,  nie tylko na temat zagadnień będących w bezpośrednim zainteresowaniu P.T. Członków PTMŚiW, któremu prezesuje współpracujący z COMS - dr Marek Krochmalski, ale także dotyczących żywienia i suplementacji, dopingu farmakologicznego, monitorowania wysiłku fizycznego, psychologii, psychiatrii czy pandemii COVID-19. Wszystko oczywiście w powiązaniu ze sportem. Wśród prelegentów nie zabrakło przedstawicieli Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej (Opiekuna Medycznego Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej i Paraolimpijskiej), który był współorganizatorem kongresu.

Na grupowym zdjęciu - stoją od lewej: dr Marek Krochmalski, dr Aleksandra Piechuta, fizjoterapeuta Piotr Maliszewski, dr hab. n. med. Hubert Krysztofiak, dr n. farm. Andrzej Pokrywka, dr n. med. Jarosław Krzywański i dr n. med. Monika Skrzypiec-Spring. W tym gronie zabrakło dr n. med. Anny Pacholec (specjalisty medycyny sportowej i rehabilitacji medycznej, posiadającej certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego), która była lekarzem polskiej reprezentacji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Dr Anna Pacholec, wspólnie z dr. Markiem Krochmalskim, podczas Kongresu poprowadzili warsztaty ultrasonograficzne dla lekarzy i fizjoterapeutów.